Bunama

warning: Creating default object from empty value in /home/temiz/domains/temizsayfa.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Hafıza için mutlaka B vitamini

Bunamayı yavaşlatmak, hatta durdurmak mümkün mü? Hem de günde alınacak tek bir vitamin hapıyla? İngiliz araştırmacılar "Olabilir" diyor...

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, alzheimer gibi hastalıkların yüzde 50 oranında yavaşlatılmasının, hatta durdurulmasının B vitaminiyle mümkün olabileceğini savunuyor.

Yaşlılıkla birlikte gelen ve en fazla korkulan hastalıklardan birisi alzheimer hastalığı... Ancak İngiltere'de yapılan son araştırma, başta alzheimer olmak üzere yaşlılıkla gelen bunama için umut ışığı oldu.

Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya orta düzeyde hafıza kaybı yaşayan ve konuşmakta zorluk çeken 168 yaşlı insan katıldı.

Bunama riskini azaltacaklar

Doktorlar, 65 yaşından sonra bunama riskini en aza indirmek amacıyla bir dizi önlem alacak.

İngiliz tıp dergisi British Medical Journal'ın internet sayfasında yayımlanan bir araştırmaya göre, düşünme yetisinin geliştirilmesi ve kuvvetlendirilmesi, şeker hastalığının tedavi edilmesi ve depresyonla mücadeleyle, 65 yaşından sonra bunama riski en aza indirilebiliyor.

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünde (Inserm) görevli Karen Ritchie tarafından yürütülen araştırmaya göre, bunamanın nedenleri hala tam bilinmemesine karşın bazı risk faktörlerinin belirlendiği kaydedildi.

Araştırmaya göre, bu risk faktörlerinin arasında kalp ve damar rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, obezite, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, depresyon, sağlıksız beslenme, aşırı alkol tüketimi ve eğitim seviyesi bulunuyor.

İçerik yayınları