çocuk sağlığı

warning: Creating default object from empty value in /home/temiz/domains/temizsayfa.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kız çocukları depresyona daha yatkın

Araştırmalara göre kızların sorunlara karşı tepkisi, dışarı vurmaktan çok içine atmak şeklinde. Bu nedenle erkeklere göre depresif belirtiler gösterme ihtimalleri daha fazla.

Çocuklarda depresyon görülme oranı yüzde 3-5 arasındayken, ergenlerde bu oran yüzde 4-8’e kadar çıkabiliyor.

Acıbadem Etiler Tıp Merkezi'nden Psikolog Reyan Kanyas, depresyon belirtilerinin cinsiyete göre de değiştiğini söylüyor. Araştırmalara göre kız çocuklarının sorunlara karşı tepkisi, dışarı vurmaktan çok içine atmak. İşte bu tepki nedeniyle erkeklere göre depresif belirtiler gösterme ihtimallerinin daha fazla olduğunu belirten Psikolog Kanyas, çocuklarda depresyon geçirme olasılığını arttıran nedenleri şöyle sıralıyor:

"Ailede depresyon geçiren bireylerin olması, aile içi problemler, anne-baba arasındaki sürekli çatışmalar, kişiler arası ilişkilerdeki problemler, terkedilme korkusu ve kayıplar… Stres altında bulunan çocuklar, dikkat eksikliği, öğrenme veya davranış bozukluğu olan çocukların da depresyon yaşama riski daha yüksek oluyor."

Çocukta idrar kaçırma aritmi belirtisi olabilir

Aritmi, yani kalbin yavaş atmasıyla ilgili ritim bozukluklarında bayılma, büyüme geriliği ve gece idrar kaçırma gibi sorunlar görülüyor.

Ritm bozukluklarında kalp, ya çok hızlı atıyor ya da yavaş. Her iki durumda da değişik belirtiler veren aritminin mutlaka takip ve tedavi edilmesi gerekiyor. Aksi halde yaşam kalitesinde düşme, kalp fonksiyonlarında hasar ve kalp yetmezliği gibi birçok sorunun nedeni haline gelebiliyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Elektrofizyoloji Aritmi ve Kalp Pili Kliniği'nden Çocuk ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Çeliker, ailelerinde ani ölüm ve bayılma öyküsü olanlar başta olmak üzere, tüm anne ve babaların aritmi belirtilerine önem vermesi gerektiğini söylüyor.

Düzenli doktor kontrollerinde kalbin yavaş attığının fark edilebildiğini söyleyen, "Ancak ani atakla olan hızlı kalp atımları, doktor kontrolünde anlaşılmayabiliyor. Çünkü bu durum ani belirtiler gösteriyor ve atak, ancak muayene sırasında olursa fark ediliyor" diyen Prof. Çeliker, çocuklarda aritminin fark edilmemesinin ne gibi sonuçlar doğuracağını şöyle anlatıyor:

Çocuklarda iştahsızlık hastalık habercisi olabilir

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Ramazan Canural, çocuklarda görülen iştahsızlığın bir hastalık habercisi olabileceğini söyledi.

Sağlıklı beslenmenin ileri yaşlarda sağlık durumunun nasıl olacağını belirlemek açısından çok önemli olduğunu belirten Denizli Devlet Hastanesi Başhekimi Uz.Dr. Ramazan Canural, çocukların büyüme ve gelişmesinde beslenme alışkanlıklarının önemsenmesi gerektiğini söyledi. Çocuklarda büyüme ve iştahsızlığın hemen hemen tüm anne ve babaların sıkça karşılaştıkları bir sorun olduğunu dile getiren Canural, şöyle konuştu:

"İştahsızlık, normal ihtiyacı karşılamak için gerekli gıdanın alınamaması halidir. Vücudun günlük hareketler için gerekli olan enerjinin alınması dışında, çocuklarda büyüme ve gelişme için de lazım olan kalorinin alınması gerekir."

Bunun da dengeli ve düzenli beslenme ile mümkün olduğunu anlatan Canural, şunları söyledi:

Televizyon Çocukları Saldırgan Yapıyor

ABD deki bir araştırma, fazla televizyon seyretmenin özellikle bebeklik çağından yeni çıkmış çocuklarda (3 yaş civarı) saldırgan kişilik oluşmasına yol açabileceğini ortaya koydu.

New York Devlet Üniversitesi (University at Albany) tarafından yapılan araştırmaya göre, çocuktaki saldırganlık eğilimi ile televizyon arasında bir bağlantı olması, seyretme olmadan sadece açık cihazın yakınında olması durumunda bile geçerli olabiliyor.

Araştırmacılardan Jennifer Manganello, ebeveynlerin televizyon kullanımında çok dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, ebeveynlerin çocukların televizyon seyretmelerine sınırlamaları, yayınlanan programlara dikkat etmeleri ve genel olarak evde televizyonun nasıl kullanıldığına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Ülkedeki 1998-2000 yılları arasında çocuk sahibi olan 20 kentteki 3 bin 128 kadının deneyimlerine başvurulan çalışmada, çocukların evde televizyon seyretme süreleriyle sonraki dönemde saldırganlık emarelerinin ortaya çıkması arasında doğru orantılı bir bağlantı olduğu tespit edildi. Bu çocuklarda saldırganlıkla birlikte diğer çocuklara vurma, sürekli sinirli olma ve bağırıp çağırma da görülebiliyor.

Çocukları Ev Kazalarından Koruma

Çocukların güvenli bir şekilde büyümesi için ev içinde bazı güvenlik önlemleri alınması gerekiyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Şefi Dr. Önder Çerezci çocukların yatağından evinizin pencerelerine kadar her şeye dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor.

Ev kazalarında en çok etkili olan araçlar:

1. Dönen motorlu araçlar
2. Isıtıcılar
3. Kurutucular
4. Çim kesme araçları
5. Ocaklar
6. Cam kapılar
7. Elektrik panoları
8. Kablolar

Tüketici güvenlik kurulu, 5 yaş altındaki çocukların % 85’inin herhangi bir ürün kapağını 5 dk. açamaması gerektiğini yine de %80’inde ise uygun açma tekniğinin gösterilmesine rağmen 10 dk. içerisinde kapağı açamaması gerektiğini koyu olarak belirtme zorunluluğu koyar.

EVİNİZ BEBEĞİNİZ İÇİN YETERİNCE GÜVENLİ Mİ?

Çocuklar neden sık sık kazaya uğrarlar?

Çocuklar sık sık kazaya uğrarlar çünkü :

- Etraflarındaki nesnelere aşırı ilgi gösterirler, meraklıdırlar.
- Zamanlarının çoğunu etrafı kurcalamak ve öğrenmeye çalışmakla geçirirler.
- El ve vücut maharetleri yetişkinlerden azdır.
- Vücut oranları yetişkinlerden farklıdır. Örneğin; kafaları daha büyüktür, dar alanlarda kolayca sıkışabilirler.
- Kendilerini bir işe kaptırdıklarında dış ortamdan gelen diğer uyarıları erişkinlere kıyasla daha az algılarlar.
- Öğrenme yollarından biri de buldukları cisimleri ağızlarına sokmaktır.
- Ev aletlerinin kabloları, prizler, musluklar ilk ilgi alanlarıdır.
- Delik ve küçük aralıklara çivi, firkete, tel, kibrit çöpü gibi nesneler sokmaya bayılırlar.
- Yürümeye başladıklarında daha çok tehlike gösteren noktalara kolayca ulaşabilirler. (Merdiven, balkon, pencere vb.)
- Boylarınca ulaşabildikleri lavabo altı gibi alçak dolaplarda duran kimyasal temizleyicilere kolayca ulaşabilirler, bunları içebilirler.

İçerik yayınları