çocuklar

warning: Creating default object from empty value in /home/temiz/domains/temizsayfa.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Ev Kazalarından Korunmak İçin

Çocuklarının kazalardan korunmasını ve evlerinin güvenli olmasını kim istemez. Kazaları önlemenin yolu, kazaların oluş şekillerini anlamaktan geçer.

Yapılan araştırmalar, ev kazalarının ebeveynlerin veya çocukların yorgun, dikkatsiz oldukları zamanlarda veya işleri acele halletmeye çalıştıkları durumlarda daha fazla olduğunu göstermektedir. Annelerin hamile oldukları, aybaşı dönemlerinin başlangıcında veya çok yorgun oldukları dönemler kazaların en çok görüldüğü dönemlerdir. Çokukların yorgun, aç veya huzursuz oldukları sırada daha çok kazaya maruz kaldığı da bilinmektedir.
Yorgun olmaktan, aybaşı dönemlerinizden veya çocukların acıkmasından kaçınılamayacağına göre bu gibi durumlarda kaza riskinin fazla olduğunu bilmek ve daha dikkatli davranmak zorundayız.

Kazaların genellikle çocuğun yalnız bırakıldığı anlarda oluştuğu bilinmektedir. Çocuğumuzu sürekli gözlemlememiz de olanaksız olduğuna göre ne yapacağız?

Çocukları Ev Kazalarından Koruma

Çocukların güvenli bir şekilde büyümesi için ev içinde bazı güvenlik önlemleri alınması gerekiyor. VKV Amerikan Hastanesi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Şefi Dr. Önder Çerezci çocukların yatağından evinizin pencerelerine kadar her şeye dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor.

Ev kazalarında en çok etkili olan araçlar:

1. Dönen motorlu araçlar
2. Isıtıcılar
3. Kurutucular
4. Çim kesme araçları
5. Ocaklar
6. Cam kapılar
7. Elektrik panoları
8. Kablolar

Tüketici güvenlik kurulu, 5 yaş altındaki çocukların % 85’inin herhangi bir ürün kapağını 5 dk. açamaması gerektiğini yine de %80’inde ise uygun açma tekniğinin gösterilmesine rağmen 10 dk. içerisinde kapağı açamaması gerektiğini koyu olarak belirtme zorunluluğu koyar.

EVİNİZ BEBEĞİNİZ İÇİN YETERİNCE GÜVENLİ Mİ?

Çocuklar neden sık sık kazaya uğrarlar?

Çocuklar sık sık kazaya uğrarlar çünkü :

- Etraflarındaki nesnelere aşırı ilgi gösterirler, meraklıdırlar.
- Zamanlarının çoğunu etrafı kurcalamak ve öğrenmeye çalışmakla geçirirler.
- El ve vücut maharetleri yetişkinlerden azdır.
- Vücut oranları yetişkinlerden farklıdır. Örneğin; kafaları daha büyüktür, dar alanlarda kolayca sıkışabilirler.
- Kendilerini bir işe kaptırdıklarında dış ortamdan gelen diğer uyarıları erişkinlere kıyasla daha az algılarlar.
- Öğrenme yollarından biri de buldukları cisimleri ağızlarına sokmaktır.
- Ev aletlerinin kabloları, prizler, musluklar ilk ilgi alanlarıdır.
- Delik ve küçük aralıklara çivi, firkete, tel, kibrit çöpü gibi nesneler sokmaya bayılırlar.
- Yürümeye başladıklarında daha çok tehlike gösteren noktalara kolayca ulaşabilirler. (Merdiven, balkon, pencere vb.)
- Boylarınca ulaşabildikleri lavabo altı gibi alçak dolaplarda duran kimyasal temizleyicilere kolayca ulaşabilirler, bunları içebilirler.

Çocuklarda Zehirlenme ve Yanıklara Dikkat

“BEBEK VE ÇOCUKLARDA ZEHİRLENME VE YANIKLARA DİKKAT”…

Bebek ve çocukların maruz kaldığı ev kazalarının yüzde 34.3’ünün zehirlenme, yanık ve yangınlar olduğuna dikkat çekilen açıklamada;

“Tüm ilaç, kimyasal ve temizlik maddelerini bebek ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve orijinal kaplarında saklayın. Su, süt, kola ve yoğurt kaplarını, bu maddelerin saklanması amacıyla kullanmayın. Unutmayın yaptığınız bu kap değişikliği bebek veya çocuğunuz tarafından bilinmemekte ve onlar için çok büyük riskleri de beraberinde getirmektedir. Evinizde zehirli bitki bulundurmayın.Hava gazı ve soba zehirlenmelerine karşı önlemlerinizi alın.

Kızgın bir soba, birkaç dakikalığına bebek veya çocuğun yakınına bırakılan içi kaynar su dolu bardak, çaydanlık, tencere, yanan bir ütü ile bebek veya çocukların ulaşabileceği yerlerde bulunan kibrit, çakmak ve ocaklar çok büyük kaza ve yangınlara yol açmaktadır. Aile ve bebek bakıcılarının bu konuda çok duyarlı, dikkatli ve özenli olmaları gerekiyor.

Ev Ortamındaki Bir Anlık Dikkatsizliğin Sonuçları

“EV ORTAMINDA BİR ANLIK DİKKATSİZLİK, BEBEK VE ÇOCUKLARINIZI ÖLÜME GÖTÜREBİLİR”…

Üç yaş altındaki çocukların, ‘solunum yolları’nın çok dar olduğu vurgulanan açıklamada, bebek ve çocukların çoğu zaman cisimleri ağızlarına aldıklarına ve bu nedenle boğulma risklerinin yüksek olduğuna dikkat çekildi. Kuruyemişler, mısır, şeker ve sosis gibi küçük ve yuvarlak hatlı tüm besinlerin, bebek ve küçük çocuklar için ‘ boğulma riski’ taşıdığı kaydedilen açıklamada aile ve bebek bakıcılarına şu uyarılarda bulunuldu:

“Toplu iğne, mücevher, düğme, boncuk, tespih ve diğer tüm küçük cisimleri, bebek ve küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurun. Bebek veya çocuğunuzun oynadığı oyuncakların yaşına uygun olmasına dikkat edin ve oyuncaklarını düzenli olarak kontrol edin. Oyuncaklarda sivrilen ve parçalanmaya hazır hale gelen kısımlar bebek ve çocuklar için önemli riskleri de beraberinde getirmektedir.

Bebek ve çocukların ölümlerine yol açan ‘ev kazaları’

Sağlık Bakanlığı, aile ve bebek bakıcılarını bebek ve çocukların ölümlerine yol açan ‘ev kazaları’ konusunda uyardı.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; küçük çocuk yaralanma ve ölümlerinin önemli bir bölümünün önlenebilen kazalara bağlı olduğu belirtilerek, bebek ve çocukların ‘ev kazaları’ndan korunabilmesi için aile ve bebek bakıcılarının çok dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne, ‘bebek ve çocuklar için yapılan acil çağrıların’ yüzde 79.4’ünün ev kazalarına bağlı olduğu vurgulanan açıklamada;

“Yaralanma ve ölümle sonuçlanan ev kazalarına yönelik alacağınız önlemlerle, bebek ve çocuklarınızın güvenliğini büyük ölçüde sağlayabilirsiniz. Düşmeler, boğulma, zehirlenme, elektrik çarpması, yanık ve yangınlar, ateşli silahla yaralanma, bebek ve çocuklar için ev ortamında görülen çok önemli kazalardır.

Ev Kazalarında Alınabilecek Önlemler

Çocuklarınızın ve Kendinizin Evdeki Güvenliğini Sağlamak İçin Ne Gibi Önlemler Almanız Gerekiyor?

- Çocuklar, büyüklerin hareketlerini izler ve onlar gibi davranmayı öğrenir. Emniyetli hareket ederek çocuğa örnek olunuz ve nasıl davranması gerektiğini sık sık anlatın.
- Çocukları yalnız bırakmayın. Ev kazalarındaki çocuk yaralanmalarının yüzde 90’ı çocuklar yalnızken oluşturur.
- Evde, dolu bulunan ve kilit altında olmayan silah muhafaza etmeyin.
- Yutulabilecek küçük nesneleri ulaşabileceği yerlere koymayın. Oynadığı oyuncaklardan parçaların çıkmaması için oyuncak seçimine dikkat edin.
- Plastik torba, ip, kablo, iğne, çivi, bıçak, jilet, tornavida, kırılgan cam eşya gibi cisimleri ulaşabileceği alanlardan kaldırın.

Unutmayın ki, çocukların başına gelebilecek kazalardan erişkinler sorumludur.

Çocuklarınızın ve Kendinizin Güvenliğini Sağlamak İçin Evin Çeşitli Kullanım Alanlarında Alınabilecek Diğer Önlemler:

Depo Alanları:

İçerik yayınları