dekorasyon

warning: Creating default object from empty value in /home/temiz/domains/temizsayfa.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Bebek odası nasıl hazırlanır?

Evinize mutluluk verecek olan minik bebeğimizin odasını hazırladınız mı? Peki odasını dekore ederken nelere dikkat etmemiz gerekir biliyor musunuz? İşte anne adayları için birkaç önemli detay

Karyola Ve Yatak Seçimi
Karyolasının korkulukları yuvarlak hatlı olmalı ve keskin olmamalıdır. Korkuluklarının boyunun bebeğin ayağa kalktığında düşmesini engelleyecek boyda olmasına ve indirilip-yükseltilebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca karyoladaki mekanizmaların bebeğiniz tarafından kolayca sökülmeyecek olduğunu kontrol ediniz. Bunun dışında karyola içine özellikle anti-bakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar ya da orta sertlikte yarı ortopedik bir yatak tercih edilmelidir.

Bebek odası için altı pratik fikir

Bebek odası mobilya ve aksesuarlarını seçmeden önce düşünmeniz gereken bir çok şey var. İşte size hayalinizdeki odayı gerçekleştirmenizi sağlayacak mini bir rehber

Birçok anne adayı bebeği için masallardaki gibi bir oda hayal eder. Fakat çoğu zaman bu hayaller bebek o odada yaşamaya başladığında hiç de pratik çözümler sunmaz. İşte yeni misafiriniz gelmeden yapmanız gerekenlerle ilgili ipuçları:

1. Tüm çocukluğunu geçirebileceği bir oda hazırlayın

Ne kadar güzel gözükürse gözüksün bebek odasına çok fazla “bebeksi” objeler ve renklerle doldurmayın. Çocuğunuz ana okuluna başladığında odadaki bu açık pembe ve mavi tonları biraz garip kaçmaya başlayabilir. Duvar rengini rafları ve mobilyaları her yaşa uygun renklerden seçmeye çalışın. Toz pembe duvar kağıdı yerine bebek aksesuarları ile de bu duyguyu verebilirsiniz. Beşiğe sığmayacak kadar büyüdüğünde kullanması için minik bir karyola da koymayı unutmayın.

Bahçe Dekorasyonu

Yaşam şartlarımızın farklılaşması ile şehirlerde yaşama oranınında artması ile doğadan uzak bir hayat süremeye başladık. Buna rağmen evimizin küçükde olsa bir bahçesi varsa bu bahçeyi çiçeklerle, bitkilerle donatarak bu mekanları hem şık, hem kullanışlı, hemde ruhumuzu rahatlatıcı mekanlar haline getirebiliriz. Bütün bunları sağlamak için bahçemize uygun aksesuarlar, mobilyalar seçerek uyumlu bi dekorasyon yapmamız gerekir.

Bahçenizi dekore etme aşamasında ne istediğinize karar verin bahçenizde hamakların kurulduğu, ayaklarınızı uzatıp kitabınızı okuduğunuz rahat bir ortamın sağlandığı bir dinlenme sahasımı oluşturmak istiyorsunuz yoksa renk renk çiçekler yetiştirmek,bitkilerle uğraşmak için bir alan mı istiyorsunuz? Tercihinizi yapın ve tercihiniz yönünde bahçe dekorasyonuna başlayın.

Bahçenizde kullanacağınız mobilyaları taş veya mermer,ahşap,plastik ağırlıklı ürünlerden seçebilirsiniz.

Ofis Dekorasyonu

Ofisinizi dekore ederken iki konu üzerinde yoğunlaşmalısınız:

1) Çalışma ortamınızı hazırladığınızı unutmayın yani yaptığınız işden en iyi verimi nasıl alacaksanız o rotada bir dekor ayarlayın.

2) Ofisiniz gelen misafilerinizin müşteriniz olmasını sağlamada büyük bir faktördür.Ofisiniz sizin ve yaptığınız işin başarısının aynasıdır. Bu yüzden misafilerinizi müşteri konumuna geçmesini istiyorsanız veya mevcut müşterilerinizin devamlı müşterileriniz olarak kalmasını istiyorsanız başarılı bir ofis dekorasyonu gerçekleştirmeniz akıllıca olacaktır.

Ofisinizi dekore ederken ofis malzemelerinizin,mobilyalarınızın,aksesurlarınızın tamamının taşınabilir ve kolay kurulabilir ürünlerden seçilmesi size ilerki dönemlerde ofis içinde değişiklik yapmak istediğinizde kolaylık sağlayacaktır.

İyi bir aydınlatma planı nasıl yapılır?

PİYASADA NE TÜR AYDINLATMA ELEMANLARI BULUNUYOR?

Aydınlatma elemanları tavan, duvar ve yer ürünleri olmak üzere üç kısımdır. Tavan aydınlatmasında en sık tercih edilen ürün avizedir. Bununla beraber banyoda tavan aydınlatması avize yerine plafonyer ile sağlanır. Ayaklı ürünler de diyebileceğimiz yer aydınlatmaları ise abajur, lambader, masa lambası ve şamdan olarak çeşitlenir. Duvara monte edilerek kullanılan aplik ve tablo aydınlatma aparatları da diğer elemanlardır.

NEREDE HANGİ AYDINLATMA ELEMANLARI KULLANILMALI?

Bu soruya doğru cevap verebilmek için odanın hangi amaçlar için kullanılacağının bilinmesi gerekir. Çünkü bir odayı sadece uyumak için veya hem uyumak hem çalışmak için kullanmak birbirinden farklı ışık ihtiyaçları doğurur. Aydınlatma elemanları odanın işlevlerini, genel dekorasyon stilini, vurgulanacak noktaları, ne tür bir atmosfer oluşturulmak istenildiğini analiz ettikten sonra seçilmelidir. Aplik, abajur gibi yardımcı aydınlatma elemanlarını dekoratif bir etki oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için bu ürünleri odaya uygun renkli ampullerle destekleyebilirsiniz.

Yatak başınızı siz seçin...

Evin en özel alanı, bizim en gizli dünyamız olan yatak odalarındaki yıldız dekoratif unsurlardan biri de yatak başları. Huzurlu uykularınıza şahit, yatakta kitap okuma anlarınızda en büyük destek ve bu odaya en çok anlam kazandıran bu görünmez ayrıntı, yatak odanızın dekorasyonunda başrol oynuyor. Görsel zenginlik sağladığı kadar, yatağı yatak yapan, modası hiç geçmeyen, her tarz ve zevke uygun yatak başları ünlü tasarımcıların ellerinde hayat buluyor.

Mesela, Moda Bagno’nun Ivano Redaelli tasarımlı yatak başları günümüz metropol yaşantısına en uygun renkli bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Yatak başı, yatak odanızdaki diğer mobilyaların da seçimi ile doğru orantılı olarak değişir.

Başka bir deyişle de ne kadar görkemli olursa, odanız da o denli harika görünür. Sade çizgilerin özgün tasarımlarla buluştuğu, rahatlığın konforla birleştiği artistik ambiyansı ile yatak odanıza anlam katacak yatak başlarını tercih etmelisiniz...

Häfele'den “Country” ürünler...

Mobilya donanımları ve aksesuarları konusunda rakipsiz ürün portföyüne sahip olan Häfele, şehirdeki evlerini sade, abartıdan uzak bir kır evi gibi döşemek isteyenler için, estetik ve işlevsel country tarzı ürünleriyle rafine zevklere hitap ediyor.

Şehrin karmaşasında modern dünyanın gereklerini yerine getirirken, kalabalık, stres ve yorgunluk çözülemeyen sıkıntılar. Bu yüzden günün yorgunluğunu evlerde bu karmaşanın aksi bir ortamda atmaya, kaybolmaya başlayan doğayı ve doğallığı yakalamaya çalışmak temel ihtiyaçlardan birini oluşturuyor. Kırsal bölgelerde yaşamaya duyulan özlem, şehirdeki evleri de artık kır evi gibi döşemeye yönlendiriyor. Kır yaşamının gerektirdiği gibi düzenlenmiş, taşranın şehir yaşamına uyarlanmış haline benzeyen country gibi tarzlar böyle doğuyor.

Dekorasyonda Modern Eklektik

Farklı kültürlerin, tarihsel dönemlerin ve sanat akımlarının birlikteliğinden ortaya çıkan eklektizm artık daha modern...

Kelime anlamı olarak "seçmecilik, çeşitli görüşlerden seçilmiş fikirleri bir araya toplama" olarak tanımladığımız eklektizm trendi son yıllarda dekorasyonda da kendini çokça hissettiriyor. Ancak bu yıl karşımıza daha modern ve sade formlarla dengelenmiş versiyonu çıkıyor. Geleneksel çizgilerin modern detaylarla zenginleştiği bu stilde taş, ahşap gibi doğal ve sert hatlı malzemeler oldukça renkli ve yumuşak formlarla birleşiyor. Özellikle mimari olarak dikmeli ve kirişli yapı sistemi geleneksel alçı sıva duvar ve konsol tavanlarla sıra dışı bir mimari kontrast yaratıyor. Eklektizm tasarım dünyasının en gözde ‘mantra’sı olmuş durumda. Farklı kültürlerin yarattığı sinerji yaşam alanlarında hayat buluyor.

Duvar kağıtları geri mi dönüyor?

70'li yıllarda tasarım dünyasında fırtına gibi esen duvar kağıtları her kesimin evinde bir süre yerini almıştı. Her sene yapılan boyadan kurtulma ve desenli duvarlar tasarlama temasıyla başlayan duvar kağıtları furyası 90'lı yıllarda yerini saten boyalara bıraktı.

Saten boyalar da silinebilir ve pürüzsüz, parlak duvarlar edinmemizi sağlıyordu. Fakat zamanla yeni arayışlar ve dekorasyon yenilikleri arayan tasarımcılar değişik malzemeler üretmeye başladılar. Bunlardan biri de son dönemlerde tekrar revaçta olan duvar kağıtları ve duvar kaplamaları.

Son yıllarda geçirdiği hızlı değişimle rutubete dayanıklı duvar kaplamaları hem çok sık hem de çok kullanışlı hale geldi. Cam elyaf ya da duvar tekstili de denilen malzeme, özellikle odalardaki rutubetli duvarlarda uygulanabilir. Tek renk ve birçok desen seçeneği bulunan bu malzeme duvarlarda kendinden desenli, modern, sağlıklı bir görüntü veriyor. Normal kağıt kaplamalarda rutubet kağıdın üstüne çıkar ve kağıdımızın kabarıp, siyahlaşarak çok fena bir görüntü almasına daha önemlisi sağlıksız ortam oluşmasına neden olur.

Hangi odaya ne renk perde alalım?

Evlerimizin belki de en önemli detaylarından biri de perde ve tüllerdir. Danteller, tualler, taftalar, kadifeler, ipekler, ketenler, camlarımızı güzel göstermekten öte mahremiyetimizi korumamızı sağlar.

Temiz ve güzel döşenmiş ev kişinin mutluluğunu ve evde zaman geçirme isteğini artırır. Yaptıracağımız tül ve perdeler odamızdaki diğer dekorasyon ile doğru orantılı olmalıdır. Spor mobilya ile gidebilecek modeller daha sade kesimli olmalıdır. Ya da desenli halı ve koltuklar ile uyumlu perdeler ve tüller düz renk ve abartısız olmalıdır. Aksi halde ne mobilya, ne halı ne de perdelerimiz kalitesini gösterir. Ortam boğucu, karışık ve kalitesiz görünür. Klasik döşenmiş mekanın perdeleri spor kesimli kumaş ve modellerden seçilmemelidir. Desen ağırlıklı döşenmiş odada düz renk kumaşlardan yapılmış duvar rengine uygun tonlarda perde seçmeliyiz.

İçerik yayınları