Ev Dekorasyonu

warning: Creating default object from empty value in /home/temiz/domains/temizsayfa.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Evde kolaylıkla yetiştirilebilecek 10 çiçek

Canlı çiçekler yerine plastik parçalarının evlerimize girmesinin üzerinden çok uzun bir zaman geçmiş değil. Çiçek yetiştirme incelik ve sabır isteyen bir iştir.

Daha özeti, bir medeniyet çalışmasıdır. Bizim medeniyetimiz; "Kıyamet koptuğu anda elinizde bir fidan varsa onu dikin" diye emreder. Böylesine hassas bir anlayışın müntesipleri için, çiçek yetiştiriciliği de oldukça önemlidir. Aşağıdaki hazırladığımız liste, bir kısmı yoğun emek isteyen, bir kısmı fazla zaman ayırmadan da yetiştirebileceğiniz on bitki türünü ve bakım tekniklerini içeriyor. Hepsi evinizde ya da bahçenizde yetiştirebileceğiniz bitki türleri. Kuşlar için ev yapabilecek kadar naifleşen bir medeniyetin evlatlarının evlerini, naylon çiçekler değil, canı olan çiçekler süslemelidir.

1) Orkide

Yeri: Direkt gün ışığı altında tutulmamalı ancak aydınlık bir yer tercih edilmelidir. Havadar ve nemli bir ortamda da toprağın kurumaması sağlanmalıdır. Ayrıca ısı farklılıkları olabilecek yerlere konulmamalıdır.

İyi bir aydınlatma planı nasıl yapılır?

PİYASADA NE TÜR AYDINLATMA ELEMANLARI BULUNUYOR?

Aydınlatma elemanları tavan, duvar ve yer ürünleri olmak üzere üç kısımdır. Tavan aydınlatmasında en sık tercih edilen ürün avizedir. Bununla beraber banyoda tavan aydınlatması avize yerine plafonyer ile sağlanır. Ayaklı ürünler de diyebileceğimiz yer aydınlatmaları ise abajur, lambader, masa lambası ve şamdan olarak çeşitlenir. Duvara monte edilerek kullanılan aplik ve tablo aydınlatma aparatları da diğer elemanlardır.

NEREDE HANGİ AYDINLATMA ELEMANLARI KULLANILMALI?

Bu soruya doğru cevap verebilmek için odanın hangi amaçlar için kullanılacağının bilinmesi gerekir. Çünkü bir odayı sadece uyumak için veya hem uyumak hem çalışmak için kullanmak birbirinden farklı ışık ihtiyaçları doğurur. Aydınlatma elemanları odanın işlevlerini, genel dekorasyon stilini, vurgulanacak noktaları, ne tür bir atmosfer oluşturulmak istenildiğini analiz ettikten sonra seçilmelidir. Aplik, abajur gibi yardımcı aydınlatma elemanlarını dekoratif bir etki oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için bu ürünleri odaya uygun renkli ampullerle destekleyebilirsiniz.

Yatak başınızı siz seçin...

Evin en özel alanı, bizim en gizli dünyamız olan yatak odalarındaki yıldız dekoratif unsurlardan biri de yatak başları. Huzurlu uykularınıza şahit, yatakta kitap okuma anlarınızda en büyük destek ve bu odaya en çok anlam kazandıran bu görünmez ayrıntı, yatak odanızın dekorasyonunda başrol oynuyor. Görsel zenginlik sağladığı kadar, yatağı yatak yapan, modası hiç geçmeyen, her tarz ve zevke uygun yatak başları ünlü tasarımcıların ellerinde hayat buluyor.

Mesela, Moda Bagno’nun Ivano Redaelli tasarımlı yatak başları günümüz metropol yaşantısına en uygun renkli bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Yatak başı, yatak odanızdaki diğer mobilyaların da seçimi ile doğru orantılı olarak değişir.

Başka bir deyişle de ne kadar görkemli olursa, odanız da o denli harika görünür. Sade çizgilerin özgün tasarımlarla buluştuğu, rahatlığın konforla birleştiği artistik ambiyansı ile yatak odanıza anlam katacak yatak başlarını tercih etmelisiniz...

Häfele'den “Country” ürünler...

Mobilya donanımları ve aksesuarları konusunda rakipsiz ürün portföyüne sahip olan Häfele, şehirdeki evlerini sade, abartıdan uzak bir kır evi gibi döşemek isteyenler için, estetik ve işlevsel country tarzı ürünleriyle rafine zevklere hitap ediyor.

Şehrin karmaşasında modern dünyanın gereklerini yerine getirirken, kalabalık, stres ve yorgunluk çözülemeyen sıkıntılar. Bu yüzden günün yorgunluğunu evlerde bu karmaşanın aksi bir ortamda atmaya, kaybolmaya başlayan doğayı ve doğallığı yakalamaya çalışmak temel ihtiyaçlardan birini oluşturuyor. Kırsal bölgelerde yaşamaya duyulan özlem, şehirdeki evleri de artık kır evi gibi döşemeye yönlendiriyor. Kır yaşamının gerektirdiği gibi düzenlenmiş, taşranın şehir yaşamına uyarlanmış haline benzeyen country gibi tarzlar böyle doğuyor.

Dekorasyonda Modern Eklektik

Farklı kültürlerin, tarihsel dönemlerin ve sanat akımlarının birlikteliğinden ortaya çıkan eklektizm artık daha modern...

Kelime anlamı olarak "seçmecilik, çeşitli görüşlerden seçilmiş fikirleri bir araya toplama" olarak tanımladığımız eklektizm trendi son yıllarda dekorasyonda da kendini çokça hissettiriyor. Ancak bu yıl karşımıza daha modern ve sade formlarla dengelenmiş versiyonu çıkıyor. Geleneksel çizgilerin modern detaylarla zenginleştiği bu stilde taş, ahşap gibi doğal ve sert hatlı malzemeler oldukça renkli ve yumuşak formlarla birleşiyor. Özellikle mimari olarak dikmeli ve kirişli yapı sistemi geleneksel alçı sıva duvar ve konsol tavanlarla sıra dışı bir mimari kontrast yaratıyor. Eklektizm tasarım dünyasının en gözde ‘mantra’sı olmuş durumda. Farklı kültürlerin yarattığı sinerji yaşam alanlarında hayat buluyor.

Güzel çiçek buketleri hazırlamanız için 7 ipucu

İlkbaharla birlikte tabiat gibi duygularımız da hareketlenmeye başladı. O duyguları ifade etmenin en estetik yolu ise yine doğadan geçiyor...

İnsanlar gibi her çiçek de eşsizdir – her birinin kendine has rengi, şekli ve kokusu var. New York’lu tasarımcı ve Bouquets with Personality’nin yazarı Lucinda Rooney, bu eşsiz parçaları bir buket oluşturmak için bir araya getirirkenki süreci bir organizasyon için farklı insanları bir araya getirmeye benzetiyor. Bazı çiçekler bir arada uyumludur, bazıları değil.

İşte her seferinde ideal dengeyi sağlamak için bazı fikirler:

1. Renk anahtardır. “ Eğer çiçeklerle bir duygu ifade etmeye çalışıyorsanız, renk en önemli rolü oynar, hatta çiçekler beyazken bile” diyor Rooney. Tasarımcılar ve renk uzmanları, renklerin belirli duyguları açığa çıkardığını biliyor – kırmızı heyecana teşvik ederken, sarı mutluluğa ve mavi ise huzura sebep oluyor örneğin- ve bunları ruh hallerini ayarlamak için kullanıyorlar. Başka birisi için bir buket hazırlarken, Rooney, alıcıyı mutlu edecek renkleri kullanmanızı öneriyor, mesela en sevdiği renk ve tonlarından bir buket. Ama eğer kendi eviniz için bir buket hazırlıyorsanız, ifade etmeye çalıştığınız kaliteyi yansıtacak çiçekler seçin:

Kendi rafınızı kendiniz yapın!

Banyoda, mutfakta, oturma odasında, çocuk odasında, evinizin her hangi bir köşesinde her zaman ekstra bir rafa ihtiyaç duyulur. Bunu kolay ve zevkli bir şekilde kendi emeğinizle hazırlamak isterseniz, bu önerimiz hoşunuza gidecektir.

Mahallenizdeki camcıdan istediğiniz ölçülerde (raf için kullanılabilecek ölçülerde) kalın camlardan kestirin. Ayrıca bunu duvara tutturmak için köşebent denilen malzemeye de ihtiyacınız olacak.

Raflarınızı biraz süslemek için camın bir tarafına, kendinden yapışkanlı dekoratif, temizlemesi kolay olan, hazır satılan kağıtlardan yapıştırabileceğiniz gibi, başkaca hoşunuza giden dekoratif bir kağıdı, şeffaf bir tutkal yardımı ile de yapıştırabilirsiniz. Hatta çocuk odalarına yapacağınız rafları çocuğunuzun yaptığı resimlerle dekore edebilirsiniz. Bunun için resmin cama yapıştırılması gerekir ve resmin özelliğini kaybetmemesi için de, şeffaf tutkal kullanmanız lazım. (Yani rafa yukarıdan baktığınızda resim camın altında kalacak, ama camdan görünebilecek şekilde hazırlayacaksınız.)

Duvar kağıtları geri mi dönüyor?

70'li yıllarda tasarım dünyasında fırtına gibi esen duvar kağıtları her kesimin evinde bir süre yerini almıştı. Her sene yapılan boyadan kurtulma ve desenli duvarlar tasarlama temasıyla başlayan duvar kağıtları furyası 90'lı yıllarda yerini saten boyalara bıraktı.

Saten boyalar da silinebilir ve pürüzsüz, parlak duvarlar edinmemizi sağlıyordu. Fakat zamanla yeni arayışlar ve dekorasyon yenilikleri arayan tasarımcılar değişik malzemeler üretmeye başladılar. Bunlardan biri de son dönemlerde tekrar revaçta olan duvar kağıtları ve duvar kaplamaları.

Son yıllarda geçirdiği hızlı değişimle rutubete dayanıklı duvar kaplamaları hem çok sık hem de çok kullanışlı hale geldi. Cam elyaf ya da duvar tekstili de denilen malzeme, özellikle odalardaki rutubetli duvarlarda uygulanabilir. Tek renk ve birçok desen seçeneği bulunan bu malzeme duvarlarda kendinden desenli, modern, sağlıklı bir görüntü veriyor. Normal kağıt kaplamalarda rutubet kağıdın üstüne çıkar ve kağıdımızın kabarıp, siyahlaşarak çok fena bir görüntü almasına daha önemlisi sağlıksız ortam oluşmasına neden olur.

Hangi odaya ne renk perde alalım?

Evlerimizin belki de en önemli detaylarından biri de perde ve tüllerdir. Danteller, tualler, taftalar, kadifeler, ipekler, ketenler, camlarımızı güzel göstermekten öte mahremiyetimizi korumamızı sağlar.

Temiz ve güzel döşenmiş ev kişinin mutluluğunu ve evde zaman geçirme isteğini artırır. Yaptıracağımız tül ve perdeler odamızdaki diğer dekorasyon ile doğru orantılı olmalıdır. Spor mobilya ile gidebilecek modeller daha sade kesimli olmalıdır. Ya da desenli halı ve koltuklar ile uyumlu perdeler ve tüller düz renk ve abartısız olmalıdır. Aksi halde ne mobilya, ne halı ne de perdelerimiz kalitesini gösterir. Ortam boğucu, karışık ve kalitesiz görünür. Klasik döşenmiş mekanın perdeleri spor kesimli kumaş ve modellerden seçilmemelidir. Desen ağırlıklı döşenmiş odada düz renk kumaşlardan yapılmış duvar rengine uygun tonlarda perde seçmeliyiz.

Ev dekorasyonu için farklı fikirler

Evimiz için iyi fikirlere her zaman ihtiyaç duyarız. Bu fikirler, çoğu zaman da dekorasyon zevkimizi ortaya koymamıza ya da zenginleştirmemize yardımcı olur. Birbirinden farklı dekorasyon fikirlerinden biri, aradığınız ipucu olabilir…

• Odalarınıza hâkim olan rengin içinde parlak-zıt renk notaları ile çarpıcı görüntüler elde edebilirsiniz.

• İster evinizde, ister bahçenizde kullanabileceğiniz size özel portatif bir tabureyi çiçekli basma kumaşla döşemeniz hoş olacaktır.

• Farklı çiçek sunumları evinize tazelik getirecek küçük, ama şık detaylardır. Klasik vazolardan vazgeçin.

• Şeffaf ya da renkli plastik hortumları kıvır, katla, yapıştır ve metal bir ayak üstüne geçir. Şemsiyeliğiniz hazır.

• İçine çiçekleri yerleştirdiğiniz seramik bardakları, çayhane tepsisine yerleştirip, masanızı süsleyebilirsiniz.

• Desenli naylon çoraplar sadece giymek için değildir. Onları içine ampul yerleştirdiğiniz şişelere giydirerek ışık oyunları yapabilirsiniz.

İçerik yayınları