hastalıklar

warning: Creating default object from empty value in /home/temiz/domains/temizsayfa.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Küresel ısınma ile unutulan hastalıklar geri mi dönüyor?

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Günay Saka, küresel ısınma sonucu, daha önce unutulan bazı hastalıkların yeniden sorun olmaya başladığını söyledi.

Saka, DÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda devam eden "Diyarbakır’da Tarım, Doğa ve Çevre Sempozyumu"nun bugünkü oturumunda yaptığı "Küresel Isınmanın Sağlık Üzerindeki Etkileri" konulu sunumunda, özellikle sanayi devriminin başlangıcından bu yana dünyada insan eliyle çevrede yapılan değişikliklerin küresel ısınmanın temelini oluşturduğunu belirterek, küresel ısınmanın hem doğal yollardan hem de insanlar tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucu, dünya yüzeyinde sıcaklığın artması olarak tanımlandığını bildirdi.

Sera etkisinin de büyük kısmının insan etkisiyle oluştuğunun tespit edildiğini, küresel ısınmadan en çok karbondioksit gazının sorumlu olduğunu ifade eden Saka, küresel ısınmaya neden olan sera gazı artışının en az yüzde 90’ının insan eliyle olduğunun belirlendiğini, yapılan araştırmalarda, son 50 yılda bunun hızlandığına dikkat çekildiğini vurguladı.

İçerik yayınları