kadın sağlığı

warning: Creating default object from empty value in /home/temiz/domains/temizsayfa.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kadınların postpartum depresyonu

Kadınlar doğum sonrasındaki ilk yıl, anksiyete bozuklukları, obsesisf kompulsif bozukluk, depresyon ve psikoz gibi psikiyatrik hastalıklar açısından risk altında.

Amerikan Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Dr. Gülçin Arı Sarılgan, "Ancak depresyon bu hastalıklar açısından en baskınıdır. Bu nedenle doğum sonrası psikiyatrik hastalık dendiğinde ilk akla gelen depresyondur. Sıklığı yüzde 5 ile 20 olarak bildirilmekle beraber, genel bazal sıklığının yüzde 10 olduğu kabul edilir" diyor.

Dr. Sarılgan, doğum sonrası depresyonun bulgularının, doğum sonrasındaki ilk günlerde sıklıkla görülen 'Postpartum blues' yani 'Lohusalık hüznü'nden ayırt edilmesinin güç olabildiğini söylüyor:

Gebelerde ve bebeklerde aşılama

Genişletilmiş Bağışıklama Programı Kapsamında Soğuk Zincir, Aşıların Saklanması ve Uygulanması

Soruları Sağlık Bakanlığı AÇSAP Genel Müdürlüğü’den Dr. Tanju Taşyürek ve Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Dr. Birhan Altay yanıtladı.

1- Genişletilmiş bağışıklama programı ne amaçla, ne zamandan beri uygulanmaktadır?

Gebelik ve beslenme

Gebelik sırasında beslenme konusu Kadın-Doğum Uzmanlarının en çok karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Birçok kadın gebelik dönemini olağanüstü bir dönem olarak kabul etmekte ve bu nedenle de her ay veya bazen her haftaya özgün bir diyet planı isteğinde bulunabilmektedir. Bazı gebelerin ise günde 5-6 vitamin ve mineral içeren hap kullandığını sıklıkla görebiliyoruz. Aslında aşağıda geniş olarak açıklayacağımız gibi gebelik sırasında kesin olarak alımı önerilen çok az sayıda besin bulunmaktadır.

İçerik yayınları