kaza

warning: Creating default object from empty value in /home/temiz/domains/temizsayfa.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Evdeki Güvenliğiniz İçin Gereken Hazırlıklar

Evdeki Güvenliğiniz İçin Vazgeçmemeniz Gereken Hazırlıklar Neler Olmalıdır?

Hazırlıklı olun!
Acil merkezlerle ilgili tem telefon numaralarını telefonun yanında görünebilir bir yerde bulundurun!
155 Polis İmdat
110 İtfaiye
112 Hızır Acil

Kendinize ve ailenize ait önemli sağlık bilgilerini kolayca görülebilir bir yere yazın (kan grubu, alerji, şeker, böbrek nakli, by - pass, hemofili, hipertansiyon, kalp yetmezliği.)

- Sağlık kontrolleriyle ilgili hiçbir belgeyi atmayın, dosyalayın.

- İlk yardım kurallarını öğreniniz ve sık sık tekrarlayın.

Bu amaçla elinizdeki kitapçığın ilgili bölümlerini okuyun. Gerekli olduğunu düşünüyorsanız sivil veya resmi kuruluşların düzenlediği ilk yardım kurslarına katılabilirsiniz. Üniversiteler, yerel idareler, acil tıp dernekleri bu gibi kursları periyodik olarak düzenlemektedirler.

- Ev veya apartman numaranız dışarıdan kolayca okunabilmelidir.

Evinizdeki Sessiz Tehlikeler Nelerdir?

Banyoda
Islak bez, sabun ve deterjan, şampuan, sıcak su, tıraş bıçağı, saç kurutucusu, makas, elektrikli tıraş makinası, priz, cam karpuz, ampul, ayna, lavabo seramiği, çamaşır makinesi, şofben, elektrikli ısıtıcı gibi.

Oturma Odasında
Elektrik anahtarları, prizler, cam sehpa, cam eşya, soba, ısıtıcılar, muhtelif seramik eşya, avize, bazı zehirli ev bitkileri (diffenbahia) gibi.

Çocuk Odasında
Top, küçük parçalı oyuncaklar, paten, yayla kurulan oyuncaklar, patlayıcı oyuncaklar (maytap, çatapat vb.), vurucu oyuncaklar (ucu sivri oklar) gibi.

Depo Alanları ve İş Odasında
Üst üste dengesiz dizilmiş ağır nesneler (odun vb.), balta, keser, burgu, tornavida, testere, çekiç, tüm elektrikli hobi aletleri, av silahları, fişek, barut, kapsül, solvent (tiner, gazyağı vb.) ve boyalar, ısı yayan araçlar (ütü, soba vb.) gibi.

Mutfakta
Kibrit, çakmak, tüp gaz, cam eşya, çatal, bıçak, tirbüşon, tabak – çanak, ağır metal tencere, rende, tüm elektrikli ev aletleri gibi.

Ev Kazalarında Alınabilecek Önlemler

Çocuklarınızın ve Kendinizin Evdeki Güvenliğini Sağlamak İçin Ne Gibi Önlemler Almanız Gerekiyor?

- Çocuklar, büyüklerin hareketlerini izler ve onlar gibi davranmayı öğrenir. Emniyetli hareket ederek çocuğa örnek olunuz ve nasıl davranması gerektiğini sık sık anlatın.
- Çocukları yalnız bırakmayın. Ev kazalarındaki çocuk yaralanmalarının yüzde 90’ı çocuklar yalnızken oluşturur.
- Evde, dolu bulunan ve kilit altında olmayan silah muhafaza etmeyin.
- Yutulabilecek küçük nesneleri ulaşabileceği yerlere koymayın. Oynadığı oyuncaklardan parçaların çıkmaması için oyuncak seçimine dikkat edin.
- Plastik torba, ip, kablo, iğne, çivi, bıçak, jilet, tornavida, kırılgan cam eşya gibi cisimleri ulaşabileceği alanlardan kaldırın.

Unutmayın ki, çocukların başına gelebilecek kazalardan erişkinler sorumludur.

Çocuklarınızın ve Kendinizin Güvenliğini Sağlamak İçin Evin Çeşitli Kullanım Alanlarında Alınabilecek Diğer Önlemler:

Depo Alanları:

İçerik yayınları