tasarruf

warning: Creating default object from empty value in /home/temiz/domains/temizsayfa.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Ofisinizde zamandan tasarruf edin!

Ofiste zaman tasarrufu demek veriminizi arttırarak daha fazla kar etmek demek. Yani paradan tasarruf demek. İşleri zamanında bitirerek piyasalar için güvenilir bir sistem sahibi olmak demek. Ofiste zaman tasarrufu demek ayrıca işleri iş yerinde bitmiş halde tam paydos saatinde bırakamak, eve taşımayıp özel hayatına zaman ayırmak demek. Huzur ve rahatlık demek. Boş kalan zamanda da tasarruf edilen parayla yatırım demek; geliştirme demek.. Tabii ofisinizde zamandan tasarruf yapmak için çalışma ortamlarınızdaki veriminizi arttıracak önlemler almalısınız. Okuyacağınız bu yazıda kabaca maddeler halinde yayınlanacak olan tasarruf yöntemlerini ayrıca geniş açıklamalarıyla yayınlayacağız. Yazıyı okuduktan sonra lütfen ilgili tasarruf konularının detaylarını sitemizden bulunuz.

Ofiste, bir çalışma ortamında zamandan tasarruf yapmak için özellikle o işe uygun ortamın en ideal şekilde yaratılması gerekir. Uygun iklimlendirme, rahat çalışma ortamı, gerekli cihazlar ve yardımcı alet edevat ya da yazılım sağlanmalıdır. Ayrıca yine çalışma ortamının sözkonusu işe göre ergonomik şekilde düzenlenmesi gerekir. Bunlar sağlandıktan sonra çalışanların yaptıkları iş bölümüne göre eğitilmeleri sağlanmalıdır. Ortam ve cihazları en verimli şekilde kullanmak hem para hem de zamandan tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca bu eğitim teknik bilgilerin ötesinde çalışanların sağlıklarını da içermelidir. Bu şıkları maddeler halinde yazarsak:

Kağıt havlu kullanımında da tasarruf edin!

Kağıt havlu kullanımında doğrudan tasarruf etmenin en iyi yöntemi kağıt havlu yerine bez havlu kullanmaktır. Mutlaka havlu kulanmak gerektiği durumlarda ise iki noktaya dikkat etmek gerekir. Öncelikle kağıt kalınlığı optimum olmalı ve su emme kabiliyeti için özel tasarlanmış ince ama çok katlı yapıda olasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanım sırasında parçalanmayan ve delinmeyen markalardan seçim yapmak önem taşır. İkinci olarak da özellikle kağıt havlularda yaprak boyutlarının küçük olmasına dikkat edilmelidir. Büyük yapraklı ürünlerde ya gereğinden daha büyük üretilmiş bir yaprak formuyla israf sözkonusu olmakta ya da kesim yeri yerine yaprağı elle ortadan bölmeye çalışarak kullanışlı olmayan bir parça elde edilmektedir.

Tasarruf açısından bakıldığında aynı işlem kalitesiz ve uygun olmayan boyutlu ürünlerle hem zaman hem de malzeme ziyan edilmektedir. Bunun yerine sağlam ince fakat çok katlı ve kabarmalı yapılı, küçük yapraklı markalara yönelinmelidir. Bu kalitedeki ürünlerin fiyatları doğal olarak daha pahallı olacaktır. Ancak daha az kullanılarak hem toplam fiyattan hem de global anlamda malzemeden tasarruf edilebilir. Uygun ürün hemen tüm büyük marketlerden elde edilebilir ve kolayca adapte olunabilir. Tuvalet kağıdı ve kağıt havlı alışverişlerinde tasarrufkunun anlamı ucuz değil ekonomik olmalıdır.

Tasarruflu Pil Kullanımı

Teknolojik ciazlar hayatımızın heryanına girdikçe elektrik faturalarımız çok arttı. Fakat bu cihazların çoğunun bir de pil gideri var. Devede kulak demeyin: Hem alışverişte hem de piller için kullanılan toksik maddelerin çevreye verdiği zararlarda pil kullanmı kendi ölçülerine göre azımsanmayacak bir yer tutabiliyor. Tabii pil kulanımı ile ilgili pek çok alternatifimiz olduğu için doğrusunu seçmek bir tasarruf yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada kabaca şarjlı ve şarjsız iki pil tipinden hangisini seçeceğimizi bilmek pil tasarrufu sağlamak için yeterli. Bunun için pillerin özelliklerine göz atarsak şarjlı piller ilk satın alma sırasında çok masraflılar. Fakat yaklaşık 1000 defa şarj edilerek toplam değerde rakiplerini katlıyorlar.

Satın alırken 15-20 katı para öderken 1000 katı bir performans hiç te fena değil. Üstelik her bir şarjı normal pillerin çoğundan daha uzun dayanıyor. Böyle baktığımızda çok avantajlı görünüyorlar. Ancak bu herzaman geçerli olmayabiliyor. Örneğin standart bir tv kumandası için şarjlı pil almak gerçekte son derece anlamsız. Standart bir pil zaten 1 senelik bir dayanım gösteriyor.

Adaptörlerde elektrik tasarrufu

Tasarruf deyince çoğu kez adaptörleri gözden kaçırırız. Genelde ne kadar elektrik harcadığını bilmediğimiz gibi çıkış voltajlarının az olduğundan, insanı çarpacak kadar kuvvetli olmadıklarını bildiğimiz için önemsemeyiz. Bu yüzden de kullanılsın kullanılmasın her türlü cihazın adaptörü fişe takılı olarak durur. Ancak üzerlerinde yazan değerlere bakıp bir de 24 saat boyunca elektrik harcadıklarını düşünürsek pek te küçümsenmeyecek derecede bir enerji sarfıyatı ile karşılaşırız. Çünkü farkında olmasak da adaptörlere bağlı cihazlar çalışmasa bile adaptör elektrik tüketimine ve faturalarınızı şişirmeye devam edecektir.

Günümüzde tasarruflu ampullar sözkonusu olduğunda 8-27 Watt’lık ürünlerle odamızı aydınlatabiliyoruz. En basit adaptörler ise 3-5 Watt elektrik harcamaktalar. Besledikleri cihazlar kompleksleşip büyüdükçe (laptop adaptörleri gibi) sarfiyatları da 12-30 -60 Watt’lara doğru çıkmaktadır. Çoğunlukla sürekli prizde bırakılan küçük tipleri baz alsak bile. Bir ev veya ofiste 2 adet 5 Watt’lık adaptörün harcaması ortalama bir tasarruflu ampul kadar harcamaya neden olmaktadır. Hele o ampulü bütün gün açık bıraktığınızı düşünürseniz.

Elektrikli Eşya Alırken Enerji Tüketim Etiketlerine Bakın!

Elektrikli cihaz üretirken ürünlerin üzerine yapıştırılmış olan enerji tüketim etiketlerine mutlaka dikkat edin. Tümüyle aynı görünen iki ürün arasında bazen açıklanamayan fiyat farkları olabilir. İlk alımları pahallı olabilen bu ürünleri almak sanıldığı kadar kötü bir fikir olmayabilir. Eğer dikkat edilirse çoğunlukla daha pahallı olan ürünler daha fazla teknoloji barındırır hem kalite hem de ekonomi açısından avantajlar sunarlar. Özellikle benzer ürünlere göre uzun vadeli kullanımlarda bakım masrafları ve enerji tüketimi üzerine bir hesap yapılırsa çoğu kez daha ekonomik oldukları sonucuna varabiliriz.

Bu tür ürünler her dakika değiştirebileceğiniz deneyip yanılma lüksünüzün olduğu harcamalar olmadığı için öncelikle ürün ve servisi konusunda iyi bir inceleme yapmanızı öneririz. İnternetten bulabileceğiniz türden bilgiler çoğunlukla işiniz görecektir. Ancak internet bu konuda tuzaklarla da dolu olabilir. Bu yüzden okuduklarınızın teyyidini pratikte de sağlamalısınız. Bazen bir ürünün satıcısı müşteriler ağzından güzel şeyler yazabilmektedir. Dolayısıyla yazılanları mantık süzgecinden geçirmenizde fayda var.

Temiz buzdolabı enerji dostu

Buzdolabını kullanırken alınacak basit önlemlerle enerji tasarrufu sağlanabileceği bildirildi. Daha az enerji harcayan modellerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yardımcısı Doç. Dr. Mete Kalyoncu şu uyarıları yaptı:

"Kapı içi manyetik bantlar ve yapışma yüzeyleri ayda bir kez temizlenmeli. Yiyecekler kapalı kaplara konulmalı.

İçerik yayınları